Stres a Vánoční stravování

Stres a Vánoční stravování

Mnoho lidí se v poslední době snaží za každou cenu prožít tzv. Fit Vánoce. Napéct cukroví bez cukru a bez mouky , rybu s vařenou zeleninou atd….

Pokud se celý rok zdravě stravujete , tak opravdu nemusíte mít obavy z jednoho či dvou dní , kdy sníte, na co máte chuť. Právě naopak , Váš metabolismus se opět nastartuje k dalším cílům a tělo dostane šok v podobě zvýšeného množství kalorií, na které zareaguje rychlejším spalováním.

Samozřejmě to neplatí v případě, že se takto budete stravovat celý týden, ale rozhodně se nestresujte nad tím , že sníte trošku cukroví (samozřejmě s cukrem, proč by se to jinak takto jmenovalo,že?) a na večeři salát z majonézou. Stejně tak dívat se na Marušku vedle u stolu , jak si dává kousek dortíku a Vy si okusujete nehty , jakou máte na to chuť, Vám taky neprospěje.

Jsou to naše tradice a je škoda si je nedopřát se vší parádou, která k tomu patří. Svátky mají být o rodinné pohodě a pokud se budete stresovat z jakéhokoliv důvodu ( a strava k tomu patří ), tak to bude mít dopad na zvýšení kortizolu a ukládání tuků.

Můžete si upravit celý týden a trochu přitvrdit v dietě pár dnů před a pár dnů po vánocích. V týdenním příjmu živin se to vyrovná a nebudete mít takto ani zbytečně velký přebytek. Stejně tak nezapomínejte na pohyb. Není potřeba trávit hodiny na páse ve fitku, i v tomto období si člověk může odpočinout a nabrat tak další motivaci , ale procházky na čerstvém vzduchu jsou více , než vítané.

Přejeme všem krásné a pohodové Vánoce bez stresu a bez výčitek