DÁVKOVÁNÍ TUKŮ

Publikováno:

Dávkování tuků

Doba, kdy se lidé snažili dogmaticky co nejvíce minimalizovat příjem tuků ve stravě s vidinou naplnění rovnice – méně tuku příjmu = více tuku odbourám z těla, je díky bohu již dávno pryč a dogmata vyvrácena desítkami testování a studiemi. Ale samozřejmě jako u všech energetických zdrojů i u tuků je potřeba regulovat dvě nejdůležitější věci :

  • Zdroj tuků
  • Přijaté množství tuků denně

Pokud člověk při nákupu a přípravě svého jídla bude o těchto faktech přemýšlet a myšlenky realizuje na základě svých cílů (výkonnost, estetika, zdraví), má vyhráno. Kvalitní zdroje a efektivní množství přijaté energie denně z tuků je víc než prospěšné pro organismus člověka. Naopak samozřejmě nekvalitní zdroje, extrémně nízký příjem nebo naopak velmi vysoký příjem tuků bude mít vždy negativní dopad na jedince a jeho zdraví a výkonnost.

Doporučená denní dávka tuků závisí na systému stravování, jakým člověk žije, čemu věří a čím se řídí, jaké jsou jeho priority a cíle. Racionální strava doporučuje v průměru 10–20% denního energetického příjmu z kvalitních tukových zdrojů. Stravovací systémy jako Zone diet, různé odnože řízené hladovění a podobné již doporučují 20–50% denního příjmu energie z tuků. Nejvýše v doporučeném příjmu energie z tukových zdrojů jsou systémy Keto diets, kde se člověk dostává na 50–70% denního příjmu energie z tuků.

Co je důležité si z těchto informací vzít? Mít ve stravě systém a znát cíle je základ – znát zákonitosti a hodnoty, které chceme denně ve své stravě dodržovat, aby byl efekt pozitivní – vnímat vlastní tělo – číst a vzdělávat se v této rovině informací! Myslete na to že vaše tělo je váš motor a záleží na vás, jak kvalitní palivo do motoru dodáte. Také myslete na to, že na kvalitě dodaného paliva se odrazí výkonnost a životnost vašeho motoru! ;-)

Mgr. Michal Velkov (CrossFit Destiny Brno) CFL1 Coach, CrossFit Atlet, Nutriční Specialista